Skip to content

Přespání skautů a skautek v klubovně

Pátrání po pachateli tragédie ve Smetanových sadech

O víkendu 17.–18. ledna 2025 zažili skautky z 1. oddílu a skauti z 3. oddílu nezapomenutelnou noc plnou napětí, týmové práce a detektivního nasazení. Co mělo být klidné přespání v klubovně, se proměnilo v dramatickou událost, při které museli čelit simulovanému kriminálnímu případu a pátrat po vrahovi, jehož obětí se stal 42letý muž ve Smetanových sadech.

Vše odstartovalo znepokojivou zprávou o tragické události. Skauti se rozdělili do dvou skupin a vyrazili na místo činu ve Smetanových sadech. Zde našli klíčové důkazy – klíče a peněženku – které mohly být stěžejními stopami v případu. Vzápětí se ve spolupráci s policií podařilo získat triangulaci polohy mobilního telefonu oběti. Ta vedla vyšetřování k dalšímu důležitému místu - městskému bazénu v Hořicích.

První skupina se vydala k bytu oběti. Uvnitř našla písemnosti a dokumenty, které naznačovaly možné motivy a souvislosti s vraždou. Mezitím druhá skupina zamířila do hořického bazénu, kde byla oběť plavat těsně před tragédií. Zde se podařilo najít mobilní telefon, který ukrýval zásadní informace o vztahu s jeho manželkou, bratrem a kamarádem Pavlem. Obě skupiny se následně vrátily do klubovny a do pozdních nočních hodin zkoumaly získané důkazy, diskutovaly nad možnými verzemi případu a určovaly další kroky.

Vyšetřování vyžadovalo intenzivní spolupráci. Skautky a skauti museli kontaktovat příbuzné oběti a zainteresované osoby v případu, často i telefonicky, a také si e-mailem vyžádat snímky z bezpečnostních kamer. Od policie obdrželi další důležité podklady, jako byly trestní rejstříky podezřelýchprotokol o místě činupitevní zpráva a dokonce výpis z katastru nemovitostí či evidence exekucí.

Každý krok vyžadoval pečlivé zvažování a ověřování získaných informací. Vyšetřovatelé museli správně formulovat myšlenky, dohadovat se na dalších postupech a hledat logické souvislosti. Díky tomu si mohli vyzkoušet praktické dovednosti, jako je komunikace, týmová spolupráce, rozhodování a analytické myšlení.

Po dlouhých hodinách pátrání, shromažďování důkazů a výslechů podezřelých se podařilo určit pachatele. Celý případ byl simulovanou hrou, která měla skautkám a skautům ukázat, jak důležité je být v krizových situacích schopní spolupracovat, logicky uvažovat a správně se rozhodovat.

Přespání v klubovně tak nebylo jen obyčejnou akcí, ale nezapomenutelným zážitkem, který všem přinesl cenné zkušenosti.

- kpt. Mgr. Slováková -

??????????